МОДЕЛЮВАННЯ ОНТОЛОГІЙ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ АВТОМОБІЛІВ

Автор(и)

  • В'ячеслав Миколайович Павленко Харківський національний автомобільно-дорожній університет
  • Володимир Петрович Кужель Вінницький національний технічний університет
  • Євгеній Валерійович Калашніков Харківський національний автомобільно-дорожній університет
  • Денис Петрович Комар Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/2413-4503-2019-9-1-89-97

Ключові слова:

онтологія, онтологічний простір, мультиагенти, технічне обслуговування, модернізація, онтологічне моделювання, автомобіль

Анотація

На даний час система технічного обслуговування не є досконалою та має недоліки. Впровадження онтологічного простору та мультиагентних систем дасть можливість модернізувати прийняту планово-попереджувальну систему ТО і Р. Така система буде базуватися на програмно-комунікаційному рівні. Тобто у кожному автомобілі буде знаходитись пристрій, який буде проводити діагностику автомобіля кожен раз коли він буду запускати двигун. Усю інформацію з датчиків та блоків управління усіма системами автомобіля буде передаватися на сервер сервісного центру за яким закріплений автомобіль. Програма буде аналізувати дані та, якщо вони будуть виходити за норми, то відправлятиме повідомлення та рекомендації водію та механіку, який цей автомобіль обслуговує. Також програма буде аналізувати якість масла, гальмівних колодок та інших матеріалів та деталей для попередження неполадок.

Впровадження онтологій для поліпшення технічного обслуговування дозволить зробити так, щоб технічне обслуговування проводилося з фактичним максимальним використанням ресурсу будь-якої деталі, а не за регламентованим пробігом, коли деякі деталі не використали свій ресурс в повній мірі. Це можливо зробити лише при повній діагностиці автомобіля, але проводити її кожного дня дуже затратно. Тому впровадження спеціальних пристроїв до автомобіля та застосування онтологій і мультиагентних систем на станції технічного обслуговування зробить так, що діагностування автомобіля робитиметься на відстані та при кожному запуску двигуна.

Метою дослідження є розробка онтологічного простору для здійснення контролю технічного обслуговування автомобіля з урахуванням експлуатаційних умов і оцінки рівня його працездатності.

Запропоновано підхід до удосконалення існуючої системи технічного обслуговування на основі онтологічного моделювання та з використанням бази знань. Такий підхід забезпечить більш гнучку та адаптивну концептуалізацію системи ТО і Р. 

В кінцевому підсумку зроблено висновок, що моделювання онтології для удосконалення ТО і Р автомобіля допоможе автоматизувати процес та скоротити час перебування автомобіля у сервісному центрі, а також значно зменшити затрати на проходження ТО.

Біографії авторів

В'ячеслав Миколайович Павленко, Харківський національний автомобільно-дорожній університет

канд. техн. наук, доцент кафедри технічної експлуатації та сервісу автомобілів

Володимир Петрович Кужель, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри автомобілів та транспортного менеджменту

Євгеній Валерійович Калашніков, Харківський національний автомобільно-дорожній університет

студент кафедри технічної експлуатації та сервісу автомобілів

Денис Петрович Комар, Вінницький національний технічний університет

студент кафедри технологiї та автоматизацiї машинобудування

Посилання

С чего начинаются онтологии [Электронный ресурс]. – Режим доступу: https://habr.com/post/140696/

Н. А. Скворцов, Л. А. Калиниченко, Д. Ю. Ковалев. Концептуальное моделирование предметных областей с интенсивным использованием данных. Москва. ФИЦ ИУ РАН, с. 7–15. 2016.

И. И. Быстров, Б. В. Тарасов, А. А. Хорошилов, С. II. Радоманов. «Основы применения онтологии и компьютерной лингвистики при проектировании перспективных автоматизированных информационных систем», Системы и средства информации. – 2015. – с. 128 – 149.

Управление на базе мультиагентных систем Информационные технологии в управлении предприятием [Электронный ресурс]. – Режим доступу: https://www.intuit.ru/studies/courses/13833/ 1230/lecture/24081.

В. П. Волков, В. М. Павленко, В. П. Кужель, Є. В. Калашніков «Аналіз програмного забезпечення для формування онтологічного простору обслуговування автомобілів», Вісник Машинобудування та транспорту. Випуск 2(8), с. 15–24. 2018.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 224

Опубліковано

2019-06-24

Як цитувати

[1]
В. М. Павленко, В. П. Кужель, Є. В. Калашніков, і Д. П. Комар, «МОДЕЛЮВАННЯ ОНТОЛОГІЙ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ АВТОМОБІЛІВ», ВМТ, вип. 9, вип. 1, с. 89–97, Чер 2019.

Номер

Розділ

Articles

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають