Процес зрізу рослинності різальними апаратами сегментно-пальцевих косарок

Автор(и)

  • Наталія Ростиславівна Веселовська Вінницький національний аграрний університет
  • Олександр Петрович Терещенко Вінницький національний технічний університет
  • Олександр Іванович Малаков Вінницький національний аграрний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/2413-4503-2020-12-2-19-24

Ключові слова:

косарка, ріжучий апарат косарки, пальцевий брус, пластини тертя, механізм підйому, сільськогосподарський трактор, макет, сегмент, палець

Анотація

Різальні апарати косарок призначені для скошування природних або сіяних трав, за принципом роботи їх поділяють на апарати підпірного і безпідпірного зрізування. В дію різальні апарати приводяться від вала відбору потужності трактора або можуть мати індивідуальний гідро- або електропривід. Залежно від технологічного процесу косарки можуть обладнуватися додатково плющильним або подрібнювальним апаратами. Кут нахилу різального апарату вперед або назад регулюють поворотом рухомої рами відносно нерухомої. Центрування ножа здійснюють зміною довжини шатуна так, щоб у крайніх його положеннях середини сегментів збігалися з серединами пальців або не доходили до середини на 5 мм.

При збиранні товстостеблових культур (соняшник, кукурудза) дві опори негативно впливають на зріз. Врізаючись у товсте стебло, сегменти заклинюються надрізаними стеблами, що призводить до надмірних зусиль при зрізуванні. Тому в різальних апаратах для збирання товстостеблових рослин доцільно використовувати пальці без пероподібних відростків. Сегментно-пальцеві різальні апарати зрізують рослини при швидкості ножа (різання) 1,5...3,0 м/с. Вони не подрібнюють рослини, вимагають менших затрат енергії, порівняно з безпідпірними різальними апаратами. Водночас, зворотно-поступальний рух ножа спричинює значні інерційні зусилля, що обмежує застосування таких косарок на підвищених робочих швидкостях при збиранні трав.

Визначено, що апарати підпірного зрізування простіші за будовою і надійніші в роботі, косарки з такими апаратами мають менші енергозатрати на одиницю зібраної площі та металомісткі, а коефіцієнт ковзання розглянутого ріжучого апарату знаходиться в лінійній залежності від кута установки леза та положення стебла скошуваної рослинності по відношенню до осі обертання ножів. Встановлено, що ефект похилого і змінного різання збільшується, при наближенні стебла, що зрізається, до центра обертання.

Біографії авторів

Наталія Ростиславівна Веселовська, Вінницький національний аграрний університет

д-р техн. наук, професор, завідувач кафедри «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва»

Олександр Петрович Терещенко, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри автомобілів та транспортного менеджменту

Олександр Іванович Малаков, Вінницький національний аграрний університет

аспірант кафедри «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва»

Посилання

ФГОУ ВПО МГАУ «Технологии среза стеблей растительности режущими аппаратами подпорного действия», Вестник, № 2. – 2009. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://cyberleninka.ru/article/n/protsess-pererezaniya-stebley-rastitelnosti-rezhuschimi-apparatami-kosilki-podpornogo-deystviya/viewer.

Н. Е. Резник, Теория резания лезвием и основы расчета режущих аппаратов. М.: Машиностроение, 1975.

В. П. Горячкин, Собрание сочинений. В 3-х т. М.: Колос, 1968. – Т. 3.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 39

Опубліковано

2021-02-11

Як цитувати

[1]
Н. Р. Веселовська, О. П. Терещенко, і О. І. Малаков, «Процес зрізу рослинності різальними апаратами сегментно-пальцевих косарок», ВМТ, вип. 12, вип. 2, с. 19–24, Лют 2021.

Номер

Розділ

Articles

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають