Литі модульні трали та перспективні методи виготовлення виливків для спеціальної техніки

Автор(и)

  • Володимир Степанович Дорошенко Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України, м. Київ
  • Олександр Борисович Янченко Вінницький національний технічний університет
  • Михайло Вікторович Лисий Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/2413-4503-2022-16-2-23-29

Ключові слова:

модульні конструкції, виливки, зношування, високоміцний чавун, гартування, ґрунтооброблювальні, землерийні, твердість металу, термообробка

Анотація

Умови воєнного часу роблять першочерговими дослідження, спрямовані на підвищення обороноздатності країни. Необхідна також інтенсифікація зусиль по створенню матеріалів із підвищеними властивостями, розроблення ефективних методів, технічних засобів і технологій для збільшення ресурсу різного обладнання та конструкцій як військового, так і цивільного призначення. Розробка високоміцних литих модульних конструкцій для обладнання оборонного чи подвійного застосування сприяє поширенню передових ливарних технологій у галузі оборонно-промислового комплексу. В роботі удосконалено конструкцію модульного тралу шляхом переведення зі зварних деталей на литі модулі (з двох частин), що за вагою доступні для збирання цих точних чавунних виливків в польових умовах, а також при виготовлені для експлуатації в екстремальних умовах рекомендовано їх додатково зміцнювати термообробкою. Запропоновано з науково-технологічним обґрунтуванням новий вид термообробки – гартування литих робочих органів для досягнення диференційної твердості їхніх поверхонь, що в умовах зношування буде приводити до самозагострювання робочих органів землерийного та ґрунтообробного обладнання. Також наведено приклади деталей модульних конструкцій, виготовлених точним литтям за моделями, що газифікуються (метод ЛГМ, Lost Foam Casting). Ці приклади виливків є, по суті, приклади деталей – змінних модулів, якими заміщають зношені деталі. Їхнє виготовлення відпрацьовано методом ЛГМ часто у литому стані з отворами для кріплення, вони практично не потребують механічної обробки. Як і розглянуті трали, так і плуги, культиватори, диско-чизельні борони до сучасних потужних тракторів встановлюються рядами. Зуби для ковшів екскаваторів чи подавальних конвеєрів також монтують рядами. Модульна будова дозволяє заміну зіпсованих модулів (як розхідних матеріалів) на нові чи більш досконалі з мінімальною затримкою експлуатації основних несучих конструкцій, що пов’язані з привідним механізмом чи машиною.

Біографії авторів

Володимир Степанович Дорошенко, Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України, м. Київ

д-р техн. наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу фізико-хімії ливарних процесів

Олександр Борисович Янченко, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри галузевого машинобудування

Михайло Вікторович Лисий, Вінницький національний технічний університет

канд. фіз.-мат. наук, доцент, доцент кафедри загальної фізики

Посилання

Ю. Свириденко, «Як буде відновлюватися Україна?». [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/columns/2022/04/21/7341214/. Дата звернення: Квіт. 21, 2022.

Модульный минный трал с улучшенными характеристиками. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photos.rg.ru/2018/10/24/2c3a3bc0.html/. Дата звернення: Дек. 19, 2018.

В. С. Дорошенко, В. О. Шинський, «Спосіб виробництва броньової перешкоди з високоміцного чавуну у ливарних формах з сипкого піску», Патент України № 139560, МПК (2006), B22D 7/00, B22D 23/00, F41H 5/00, опубл. 10.01.2020, Бюл. №1.

Jon L. Dossett, Howard E. Boyer. Practical Heat Treating: Second Edition. ASM International, 2006, 296 р. Doi: 10.1361/pht2006_FM.

Olivera Eric et al. “Dual Phase Austempered Ductile Iron - The Material Revolution and Its Engineering Applications”, in Computational and Experimental Approaches in Mat. Sc. and Engineering. CNNTech, р. 22-38, September 2019.

Ю. А. Геллер, А. Г Рахштадт, Материаловедение. М.: Металлургия, 1989, 456 с.

К. В. Макаренко «Рациональное структурирование графитизированных чугунов», Труды Нижегородского ГТУ им. Алексеева, № 2, с. 196-205, 2014.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 50

Опубліковано

2023-01-17

Як цитувати

[1]
В. С. Дорошенко, О. Б. Янченко, і М. В. Лисий, «Литі модульні трали та перспективні методи виготовлення виливків для спеціальної техніки», ВМТ, вип. 16, вип. 2, с. 23–29, Січ 2023.

Номер

Розділ

Articles

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.